Film „Komendant Zagończyk” w TVP Historia

  • 05.05.2018, 12:09
  • Admin admin
Film „Komendant Zagończyk” w TVP Historia
W sobotę 5 maja 2018 roku w TVP Historia o godzinie 21.45 pokazany zostanie film „Komendant Zagończyk”. Ten fabularyzowany dokument powstał dzięki wsparciu Fundacji Enea.

 

Film „Komendant Zagończyk” poświęcony jest tragicznym losom Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, żołnierza Armii Krajowej i antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji, który działał i walczył także w rejonie Zwolenia i Kozienic. Został stracony 19 lutego 1947 roku, trzy dni przed ogłoszeniem amnestii, egzekucję przeprowadzono w tajemnicy, wciąż nie wiadomo, gdzie został pochowany.

Pamięć o Franciszku Jaskulskim była przed długie lata wymazywana bądź fałszowana. Film, który przedstawia tę niezwykłą postać oraz losy jego żołnierzy powstał między innymi dzięki wsparciu ze strony Fundacji Enea. 

Zaangażowanych w realizację dokumentu było około 200 osób, brały w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Kielc, Radomia, Przasnysza, Warszawy, Kozienic i Puław, jedna z największych inscenizacji dotyczyła bitwy pod Zwoleniem.  Scenarzystą i reżyserem „Komendanta Zagończyka” jest Przemysław Bednarczyk, autorem zdjęć Wojciech Pronin, a kierownikiem produkcji – Bartosz Bednarczyk.

– Scenariusz do „Komendanta Zagończyka” powstał na podstawie książki Ryszarda Śmietanki Kruszelnickiego, historyka z kieleckiej delegatury IPN, a także na podstawie akt i dokumentów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej – mówi Przemysław Bednarczyk - Pierwsze zdjęcia zrobiliśmy już w 2016 roku, korzystając z tego, że na polach koło Lesznowoli odbywała się inscenizacja historyczna -  Kolejne zdjęcia nakręciliśmy zimą w Puszczy Kozienickiej przy Królewskich Źródłach, gdzie Zagończyk zbierał oddziały leśne w lutym 1946 roku.

Pierwszy publiczny pokaz filmu odbył się w grudniu 2017 roku w Radomiu, później mogli go zobaczyć także mieszkańcy wielu innych miejscowości, w tym Zwolenia i Kozienic. Wszędzie wzbudzał ogromne zainteresowanie i zbierał doskonałe recenzje. 

Wkrótce  film będzie prezentowany także w USA i Kanadzie, ale wcześniej, bo 5 maja o godzinie 21.45 odbędzie się jego premiera w TVP Historia.    

TVP Historia, sobota 5 maja, godz. 21.45

 

Admin admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe