Jak przygotować się do kupna mieszkania?

  • 15.02.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak przygotować się do kupna mieszkania?
Poszukiwanie mieszkania to ciekawa przygoda dla kupującego. Warto trzymać się kilku zasad, nim podejmiemy decyzję, gdzie będziemy mieszkać.

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego tak istotne jest, aby położyć duży nacisk na odpowiednie przygotowanie się do tego wydarzenia. Decyzja o wyborze konkretnego mieszkania, powinna wynikać z dość szczegółowej, wcześniejszej analizy rynku. Podpowiadamy w kilku krokach, na co zwrócić szczególną uwagę.

Sprecyzuj, gdzie chcesz mieszkać a dowiesz się, jakie możliwości są w zasięgu.

Rozpoczynając poszukiwania mieszkania, dobrze jest określić lokalizację, która będzie tą wymarzoną jak nam się wydaje w pierwszej chwili. Warto wówczas zwrócić uwagę nie tylko na plusy, jak sąsiedztwo parków, przystanek autobusowy lub metro za rogiem, gdy nasz wybór pada na przyjazny Żoliborz, który ma takie atuty. Powinniśmy zauważyć również te kwestie, które na pierwszy rzut oka w danej okolicy, mogą nam się wydawać nieistotne. Wśród nich pojawia się na przykład brak dostępu do podstawowej infrastruktury sklepowej lub bliskość przejazdu kolejowego, które można spotkać m.in. na peryferiach miasta (jeśli dla kogoś stanowi to niedogodność). Spojrzenie na plusy i minusy miejsc - pozwoli upewnić się, że to lokalizacja wybrana świadomie i nic w niej nie zaskoczy.

Określ potrzeby - szukaj mieszkania, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania

Mając wybraną lokalizację, warto skupić się na określeniu potrzeb, które chcemy spełnić, kupując konkretne mieszkanie. Zatem, jeśli plany zawodowe są ściśle związane z dodatkowym miejscem, niezbędnym do pracy- weźmy to pod uwagę, zastanawiając się nad metrażem. Jeśli zaś szukamy przestrzeni z uwagi na powiększenie rodziny, przeanalizujmy nie tylko to czy będzie nam wygodniej na parterze (z ogródkiem) czy na ostatnim piętrze z przestronnym balkonem. Spójrzmy szerzej, czy planowany pokój dla nowego członka rodziny, będzie funkcjonalny i dodatkowo ucieszy oko widokiem na zielony Żoliborz czy na dynamiczne centrum miasta . Nie możemy zapomnieć o potrzebach osób, które chcą mieć obowiązki zawodowe tuż za rogiem i będą poszukiwały mieszkań krok od pracy, po prostu. Jasne wyrażenie oczekiwań jest niezwykle ważne. Pozwoli nam to na codzienną wygodę w funkcjonowaniu i bezpośrednio wpłynie na komfort życia w nowym mieszkaniu.

Przeanalizuj, ile środków możesz przeznaczyć na zakup mieszkania

Powyższe rozważania nie byłyby pełne, gdybyśmy zapomnieli o najważniejszym - budżecie, którym dysponujemy na zakup i utrzymanie mieszkania. Pamiętajmy, że jeśli planujemy skorzystać z kredytu pod zakup nieruchomości, bank będzie oczekiwał wkładu własnego. Zastanówmy się zatem, jakie mamy możliwości by móc je dostosować do oczekiwań. Ponadto, koszt kredytu nie będzie jedynym, związanym z mieszkaniem (weźmy pod uwagę również koszty comiesięcznego utrzymania i należności dla wspólnoty mieszkaniowej). Chyba, że możemy sobie pozwolić na nabycie mieszkania za gotówkę - wówczas obciążenie jest dużo mniejsze.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: