Czy można samodzielnie zamontować panele fotowoltaiczne?

  • 28.09.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Czy można samodzielnie zamontować panele fotowoltaiczne?
W naszym kraju panele fotowoltaiczne są coraz popularniejszym rozwiązaniem w kwestii ochrony środowiska oraz oszczędności. Charakteryzują się wieloma cennymi zaletami. Jeśli chcesz oszczędzić sporo pieniędzy na przestrzeni wielu lat, koniecznie zastanów się nad montażem paneli. Ale czy samodzielnie również można tego dokonać, bez pomocy wykwalifikowanej firmy, która zna się na tym jak nikt inny?

Samodzielny montaż paneli – czy warto?

Instalacje fotowoltaiczne to dość skomplikowana technologia, która posiada wiele zalet. Przede wszystkim przeciętnym obywatelom pozwala cieszyć się zupełnie darmowa energią elektryczną przez ponad 10 lat bez żadnych napraw czy wymian. Dodatkowo jest to technologia, która nie wykazuje się szkodliwym wpływem na środowisko naturalne. Nie ma w niej nic negatywnego, poza ceną, która zależy od skomplikowania instalacji oraz jej mocy. Jednak obecnie można skorzystać z wielu ofert dofinansowań, zarówno ogólnokrajowych, jak i regionalnych, które skutecznie motywują do skorzystania z tego sposobu zdobywania energii elektrycznej.

Mnóstwo osób, które już zyskały dofinansowanie, zastanawia się nad samodzielnym montażem, by nie generować dodatkowych kosztów profesjonalną ekipą. Z pewnością takie postępowanie pozwoli nieco zaoszczędzić, a ponadto – jeśli znajdziesz nieco czasu, będziesz mógł cieszyć się energią znacznie szybciej, ponieważ zazwyczaj ekipy montujące są zarezerwowane wiele miesięcy do przodu.

Czy montowanie instalacji fotowoltaicznej samodzielnie jest niebezpieczne?

Przeznaczeniem instalacji fotowoltaicznej jest produkcja własnego prądu na potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego. Nic więc dziwnego, że montaż tej instalacji jest swego rodzaju zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi – chodzi tutaj o zagrożenie porażeniem prądem. Fotowoltaiczne panele wytwarzają napięcie w momencie, kiedy prąd przechodzi przez inwerter. W innej sytuacji, czyli w przypadku prądu stałego można liczyć się z napięciem sięgającym nawet 100V. Takie napięcie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka.

Jeśli nie jesteś doświadczony w tego rodzaju instalacjach, montaż fotowoltaiki warto powierzyć wykwalifikowanej ekipie, która się na tym doskonale zna. Jednak posiadają specjalne umiejętności, z pewnością podołasz samodzielnemu montażowi. Z pewnością trzeba jednak zachować szczególną ostrożność podczas wszystkich wykonywanych czynności. Decydując się na samodzielny montaż za dnia, warto przykryć panele grubym, ciemnym materiałem skutecznie chroniącym przed słońcem – wtedy panele nie będą produkować prądu, a co za tym idzie – będziesz mógł bezpiecznie wszystko zainstalować.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: