Dlaczego biznes plan jest istotny i co powinien zawierać?

  • 30.12.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego biznes plan jest istotny i co powinien zawierać?
Stworzenie biznes planu to jeden z pierwszych etapów jakie powinniśmy zrealizować przed założeniem własnej działalności gospodarczej. Jest to bardzo ważny moment, ponieważ dokładne zdefiniowanie strategii oraz celów może zaważyć o sukcesie lub porażce w przyszłości. Z jakich elementów składa się biznes plan oraz jaką rolę pełni?

Czym jest biznes plan?

To dokument w którym zawarte jest uzasadnienie oraz ocena opłacalności ekonomicznej danego przedsięwzięcia gospodarczego. Zawarte są w nim i szczegółowo opisane cele oraz zadania z jakimi w przyszłości zmierzy się dana firma. Dobry biznes plan to taki, który w możliwie największym stopniu wyjaśnia, że dany pomysł będzie przynosił zyski, które pozwolą na utrzymanie płynności finansowej. W celu przygotowanie takiego dokumentu potrzebny jest nie tylko konkretny pomysł, ale także wnikliwa analiza rynku i konkurencji. Nie jest to zadanie łatwe, więc możemy skorzystać z usług specjalistycznych firm takich jak http://www.wojcikdoradztwo.pl/pl/oferta/sporzadzanie-biznesplanow  Świadczy ono usługi doradcze w zakresie finansów i ekonomiki przedsiębiorstw. Przy współpracy ze specjalistami mamy możliwość napisania profesjonalnego biznes planu, który już na starcie wyjaśni w jaki sposób powinniśmy prowadzić firmę, żeby odnieść sukces.

 

Z jakich elementów powinien składać się biznes plan?

Biznes plan sporządza się zarówno na potrzeby własne, jak i w celu np. pozyskania środków finansowych na inwestycje. Często jest dołączany do umowy o kredyt, dlatego powinien spełniać pewne wymagania formalne. Przede wszystkim powinien on być oparty na rzetelnych i sprawdzonych danych. Pierwsza część to tzw. ogólny plan wykonawczy, w którym przedsiębiorca zwięźle przedstawia założenia danego pomysłu biznesowego. Dalej opisane zostają produkty oraz usługi znajdujące się w ofercie. Ważnym elementem jest analiza rynku, w której przedstawieni zostaną najważniejsi konkurencji oraz wielkość danego segmentu i spekulacje co do jego zmiany w przyszłości. W biznes planie powinno także przedstawić się zarząd oraz umiejętności i kompetencje każdego członka, a także plan finansowy, czyli przewiadywania co do  zysków, sprzedaży i przepływu gotówki. Sporządzanie biznesplanów to z pewnością zadanie dla specjalistów w tej branży.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: