Aktualna sytuacja w kozienickim szpitalu okiem zastępcy dyrektora 

  • 21.05.2020, 13:48 (aktualizacja 21.05.2020, 14:04)
  • Albert Kopański
Aktualna sytuacja w kozienickim szpitalu okiem zastępcy dyrektora 
W związku z sytuacją, gdzie zarówno doniesienie medialne, informacje nieoficjalne, jak i publikacje instytucji powołanych do monitorowania sytuacji (komunikaty sanepidu)  wskazują, że po okresie względnego spokoju pojawiła się w powiecie kozienickim kolejna fala potwierdzonych zakażeń, których ogniskiem wydaje się być tym razem kozienicki szpital, poprosiliśmy o krótki komentarz Witold Wrodyckiego, zastępcę dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach.

W związku z sytuacją, gdzie zarówno doniesienie medialne, informacje nieoficjalne, jak i publikacje instytucji powołanych do monitorowania sytuacji (komunikaty sanepidu) wskazują, że po okresie względnego spokoju pojawiła się w powiecie kozienickim kolejna fala potwierdzonych zakażeń, których ogniskiem wydaje się być tym razem kozienicki szpital, poprosiliśmy o krótki komentarz Witold Wrodyckiego, zastępcę dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach.

 

Zapytany o obecną sytuację Oddziału Wewnętrznego, która była ostatnio szczególnym źrósłem niepokoju, jako że to tam ujawniono nowe zakażenia, Witold Wrodycki, odpowiedział:

 

- W tej chwili już pacjenci są wypisani z Oddziału Wewnętrznego, oddział idzie do dezynfekcji, a pracownicy będą mieli przydzielone przez sanepid, wedle stosownych terminów, kwarantanny. [...] Tak jak i pacjenci, personel też był badany i tu również mieliśmy pojedyncze zakażenia. Sanepid analizował możliwe kontakty tych osób, wśród personelu i na linii personel-pacjent, i zalecone kwarantanny są pochodną tych właśnie analiz.

 

Wypowiadając się wczoraj dla prasy, doktor Wrodycki mówił o potwierdzonych zakażeniach u 7 osób, spośród 22 pacjentów Oddziału Wewnętrznego przebadanych po tym, jak w zeszłym tygodniu wykryto pierwszy przypadek. Zapytany o stan na chwilę obecną (rozmawialiśmy dziś, tj. 21 maja, około godziny 13) wyjaśnił, że nie chce jeszcze na ten moment podawać liczb, które mogą się za chwilę zmienić, ponieważ zespół jest właśnie w trakcie opracowywania aktualnego ogniska zakażeń.

 

- W każdym razie jeden nasz pacjent “dodatni” idzie dziś do Oddziału Zakaźnego, a inny w nocy został przewieziony do szpitala jednoimiennego.


W powiecie kozienickim mieliśmy na przełomie kwietnia i maja bardzo długi, ponad dwutygodniowy okres, kiedy nie było u nas żadnych nowych przypadków. Pojawienie się stosunkowo dużej liczby kolejnych (wczoraj, tj 20 maja, padł smutny “rekord”, z aż pięcioma nowymi potwierdzeniami w ciągu doby) może w takim razie niepokoić.

 

- Rzeczywiście, tych przypadków długo nie było, a teraz je mieliśmy, w związku z czym miały miejsce przeniesienia. Do szpitala jednoimiennego w Warszawie na Wołoskiej przeniesiono dwie osoby, a do Radomia dzisiaj jedną i trzy przedwczoraj, jeszcze wcześniej też była jedna kobieta.... to jest w sumie pięć przeniesionych osób. Mówimy oczywiście o przypadkach potwierdzonych. Parę innych osób z wynikiem dodatnim przeszło do naszego Oddziału Zakaźnego, a osoby z grupy kontaktów zostały objęte nadzorem epidemiologicznym, żeby nie stwarzały ryzyka.

 

Czy możemy zatem powiedzieć, że na obecną chwilę sytuacja w SPZZOZ Kozienice jest opanowana? Dyrektor Wrodycki potwierdza:
 

- Tak. Był oczywiście problem, gdy się pojawiło pierwsze zachorowanie, co zrobić z dwudziestoma kilkoma pacjentami, którzy leżeli na oddziale, bo przecież nagle nie można ich zostawić, w związku z tym podjęto działania takie, aby tych pacjentów albo przekierować do innego szpitala w przypadku potwierdzenia zakażenia, albo odczekać i skierować do domu, bo i takie sytuacje mieliśmy. Pozostała grupa pozostanie jeszcze przez kilka dni na obserwacji w Oddziale Zakaźnym, aż do ich definitywnego wypisania jako osoby niezakażone.

 

***

Dzisiejszy komunikat kozienickiego sanepidu:

 

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 21 maja 2020 r.

  • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową ogółem: 275
  • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową /(ostatnia doba): 6/(3)
  • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0
  • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym/(ostatnia doba): 16/(0)
  • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia COVID-19/(ostatnia doba): 0/12/(3)
  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/(ostatnia doba)48/(3)
  • liczba zgonów związanych z COVID-19 (przypadki z terenu powiatu kozienickiego) / (ostatnia doba): 3/(1)
  • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 27/(0)

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 14.00.

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe