W Nowej Wsi w Gminie Kozienice oddano do użytku zmodernizowaną remizę strażacką OSP

  • 28.06.2022, 16:15 (aktualizacja 28.06.2022, 16:58)
  • Materiał nadesłany
W Nowej Wsi w Gminie Kozienice oddano do użytku zmodernizowaną remizę…
W niedzielę 26 czerwca w Nowej Wsi w Gminie Kozienice oddano do użytku zmodernizowaną i rozbudowaną remizę strażacką miejscowej OSP. Było to ważne wydarzenie nie tylko dla wzmocnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ale również dla całej, lokalnej społeczności. Kozienicki samorząd zainwestował w modernizację strażnicy ponad 1 mln zł.

Nowy obiekt pełnił będzie ważną funkcję integrującą mieszkańców miejscowości. Skorzystają z niego nie tylko druhowie z OSP – remiza posłuży również miejscowemu Kołu Gospodyń Wiejskich „Babeczki z pieprzem i solą”.

W wydarzeniu wziął udział Piotr Kozłowski, Burmistrz Gminy Kozienice wraz zastępcami: Dorotą Stępień i Mirosławem Pułkowskim. Obecny był również Rafał Sucherman, przewodniczący Rady Miejskiej w Kozienicach wraz z radnymi, a także władze i przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy Nowej Wsi.

Oficjalna uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku, wciągnięcia na maszt flagi państwowej oraz odśpiewania hymnu. Wszystkich gości powitał Marek Pyrka, prezes OSP w Nowej Wsi, który przybliżył historię jednostki oraz jej rolę w życiu miejscowości.

Po uczczeniu minutą ciszy pamięci druhów, którzy odeszli oraz przyznaniu odznaczeń, zgromadzeni goście oraz przedstawiciele mieszkańców Nowej Wsi symbolicznie otworzyli budynek zmodernizowanej strażnicy. Głos zabrał m.in. burmistrz Piotr Kozłowski.

Z dumą i satysfakcją mogę powiedzieć, że w tej kadencji, tylko w tę jedną jednostkę zainwestowaliśmy ponad 1 mln zł. Kiedy spotykałem się z prezesem OSP na początku nieśmiało mówił, że przydałoby się sfinansowanie i przeprowadzenie kosztujących 30 tys. zł prac w garażu strażnicy. Wspomniał też, że warto byłoby wymienić opony w samochodzie, gdyż obecne mają już prawie 20 lat. Rozbudowa remizy była nierealnym marzeniem. Fajnie było o niej mówić, ale chyba nikt z mieszkańców do końca nie liczył na to, że się uda. Natomiast ja spotkałem w Nowej Wsi ludzi życzliwych, sympatycznych, otwartych, dobrze zorganizowanych i pracowitych. Ludzi, którzy chcą dać innym coś od siebie. Dlatego wiedziałem, że warto w Was inwestować. Cieszę się, że pod tym dachem w tak harmonijny sposób łączą się dwa cele: bezpieczeństwo oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego i tradycji, czyli jednostka OSP i koło gospodyń wiejskich. Myślę, że ten budynek będzie służył wszystkim mieszkańcom, a Wy, na czele z panem sołtysem, jak zawsze będziecie angażowali się we wspólne święta i wydarzenia – powiedział burmistrz Piotr Kozłowski.

Jak podkreśliła Zofia Ptak z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich „Babeczki z pieprzem i solą”, rozbudowa strażnicy to inwestycja nie tylko w budynek, ale przede wszystkim w rozwój mieszkańców Nowej Wsi, a także wspieranie kultury i możliwość działania na rzecz lokalnej społeczności oraz jej integracji.

Prowadzący uroczystość bryg. Paweł Kowalski, zastępca komendanta powiatowego PSP w Kozienicach, poinformował także o przekazaniu listów gratulacyjnych od senatora Stanisława Karczewskiego oraz Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W godzinach popołudniowych przy odnowionej remizie w Nowej Wsi odbył się festyn rodzinny.

Jednostka OSP w Nowej Wsi powstała w 1914 r., kiedy wybudowano drewnianą strażnicę. W 1981 r., po wielu latach budowy oddano do użytku murowaną remizę. W 2006 r. budynek przeszedł pierwszą modernizację. Teraz został rozbudowany i unowocześniony. Remont rozpoczął się w 2021 r. W strażnicy OSP w Nowej Wsi powstały nowe pomieszczenia, elewacja oraz parking. Zagospodarowano również przestrzeń wokół budynku. W sumie w trakcie ostatnich 3 lat Gmina Kozienice zainwestowała w tę jednostkę prawie 1 mln zł.

 

Materiał nadesłany

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe