Enea Wytwarzanie podpisała listy intencyjne dotyczące fotowoltaiki z Gminą Kozienice i Powiatem Przysuskim

  • 05.12.2019, 10:03
  • Albert Kopański
Enea Wytwarzanie podpisała listy intencyjne dotyczące fotowoltaiki z Gminą…
3 grudnia 2019 r. w Enei Wytwarzanie odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych w zakresie rozwoju energii odnawialnej. Osobami podpisującymi dokumenty byli Tomasz Siwak, Wiceprezes ds. Strategii Rozwoju, Marcin Łukasiewicz, Wiceprezes ds. Pracowniczych oraz Piotr Kozłowski, Burmistrz Gminy Kozienice i Marian Niemirski, Starosta Powiatu Przysuskiego.

Od lat polityka energetyczna w Europie, a tym samym również w Polsce, kładzie coraz większy nacisk na zmianę miksu energetycznego w systemach energetycznych i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w dużo większym zakresie. Polityka Unii Europejskiej w kwestii ograniczania emisji dwutlenku węgla wymusiła na krajach członkowskich różnorodne działania. Ich efektem jest rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, czyli transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Zwiększanie udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansach energetycznych poszczególnych krajów stanowi ważny aspekt przyjętej strategii. Działania podejmowane przez Grupę Kapitałową Enea mają służyć osiągnięciu nadrzędnego celu unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest redukcja emisji CO2.

 

Rozwój energii odnawialnej wpisuje się w poszukiwanie substytucyjnych źródeł energii w obliczu wyczerpujących się zasobów naturalnych w tym zakresie. Daje to również szansę na poprawę jakości środowiska w obliczu jego postępującej degradacji przez zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

 

Odnawialne źródła energii mogą stanowić istotny udział w bilansie energetycznym naszego kraju. Mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, a zwłaszcza do poprawy zaopatrzenia w energię na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze energetycznej. Szczególnie dla regionów dotkniętych bezrobociem odnawialne źródła energii stwarzają nowe możliwości w zakresie powstawania miejsc pracy, promowania rozwoju regionalnego, jak również korzyści ekologicznych, przede wszystkim ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Energetyka rozproszona może być bardzo efektywna i ma wielką przyszłość.

 

Enea Wytwarzanie jest aktywnym uczestnikiem pozytywnych zmian w polskiej gospodarce i dąży do wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz do zwiększenia swoich udziałów w poszczególnych segmentach rynku, jak również stawia na rozwój nowych, innowacyjnych linii biznesowych i technologicznych, m.in. podejmując przedsięwzięcia w celu rozwoju segmentu odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest inwestycja w rozwój aktywów wytwórczych jakimi są farmy fotowoltaiczne.

 

Rozwój fotowoltaiki ma się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju pokrywając zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie letnim, gdy prognozowany jest znaczny wzrost zapotrzebowania.

 

Farmy fotowoltaiczne stają się atutem wizerunkowym dla miejscowości w której funkcjonują. Rejony ich lokalizacji oceniane są jako nowoczesne, przyjazne nowym technologiom i nowym inwestorom. Ponadto projekty fotowoltaiczne umożliwiają łączenie produkcji energii z odnawialnych źródeł z nauką, edukacją czy turystyką. Miejscowa społeczność może odczuwać wiele pozytywnych aspektów wynikających ze współpracy z inwestorem. Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne jest korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska i dla lokalnej przedsiębiorczości.

 

- Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego ma na celu rozwój naszej Gminy poprzez inwestycje w atrakcyjne ekonomicznie i technologicznie źródła wytwórcze w segmencie OZE,  czyli transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Deklarujemy chęć współdziałania z Enea Wytwarzanie w celu zwiększenia konkurencyjności i efektywności energetycznej lokalnej gospodarki oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w wyniku realizacji działań na rzecz odnawialnych źródeł. Jesteśmy otwarci na nowoczesne rozwiązania, co na pewno będzie się działo z korzyścią dla mieszkańców Gminy - powiedział Piotr Kozłowski, Burmistrz Gminy Kozienice.

 

- Cieszymy się, że możemy wspólnie z Eneą Wytwarzanie uczestniczyć w programie mającym na celu propagowanie odnawialnych źródeł energii na terenach Powiatu Przysuskiego. Inicjatywa pozwoli podjąć działania zmierzające do utworzenia wizerunku silnego regionu na terenie którego będą realizowane wspólne projekty wynikające z konkretnych, zidentyfikowanych potrzeb związanych z OZE. Jest to kolejny krok w kierunku zwalczania niskiej emisji, pozyskania zielonej energii, ale to co najważniejsze, zapewnienia korzyści naszym mieszkańcom poprzez obniżenie ceny energii – powiedział Marian Niemirski, Starosta Powiatu Przysuskiego.

 

Enea Wytwarzanie to spółka należąca do Grupy Enea, która wytwarza energię elektryczną i ciepło. Zarządzana przez Eneę Wytwarzanie elektrownia w Świerżach Górnych k. Kozienic jest największym w Polsce producentem energii z węgla kamiennego i drugą co do wielkości elektrownią w kraju. Elektrownia posiada 11 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 4 016 MW. Od grudnia 2017 r. częścią elektrowni jest nowoczesny blok energetyczny o mocy 1 075 MW. 13 proc. produkowanej w Polsce energii pochodzi z Elektrowni Kozienice. Działalność Enei Wytwarzanie obejmuje również wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł (woda, wiatr, biogaz) oraz energetykę cieplną w zakładach w Obornikach i Pile.

 

[materiał ENEI]

 

Albert Kopański

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe