Uczcili 85. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 12.05.2020, 18:24 (aktualizacja 12.05.2020, 18:45)
  • Albert Kopański
Uczcili 85. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego
Dziś o godzinie 18:00 kozieniccy piłsudczycy i samorządowcy uczcili 85 rocznicę śmieci Józefa Piłsudskiego, składając kwiaty i znicze pod pomnikiem Marszałka, a następnie na cmentarnych kwaterach Legionistów.

W nadesłanym do nas tekście kozieniccy piłsudczycy opisują okoliczności śmierci Józefa Piłsudskiego, której rocznicę dziś wspominamy, następująco:

85 lat temu  w dniu 12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł Marszałek Józef Piłsudski. 

Swoją ostatnią wolę Marszałek Piłsudski spisał tuż przed śmiercią : Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie gdzie leżą moi żołnierze co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili. Na kamieniu czy nagrobku wyryć motto wybrane przeze mnie dla życia „Gdy mogąc wybrać, wybrał zamiast domu/ Gniazdo na skałach orła, niech umie/ Spać, gdy źrenice czerwone od gromu/ I słychać jęk szatanów w sosen zadumie/ Tak żyłem.” A zaklinam wszystkich co mnie kochali sprowadzić zwłoki mojej matki z Sugint Wiłkomirskiego powiatu do Wilna i pochować matkę największego rycerza Polski nade mną. Niech dumne serce u stóp dumnej matki spoczywa. Matkę pochować z wojskowymi honorami ciało na lawecie i niech wszystkie armaty zagrzmią salwą pożegnalną i powitalną tak by szyby w Wilnie się trzęsły. Matka mnie do tej roli jaka mnie wypadła chowała. Na kamieniu czy nagrobku Mamy wyryć wiersz z „Wacława” Słowackiego zaczynający się od słów „Dumni nieszczęściem nie mogą”. Przed śmiercią Mama mi kazała to po kilka razy dla niej czytać.

Uroczystości pogrzebowe trwały tydzień , po wystawieniu ciała w Belwederze i w katedrze św. Jana w Warszawie , a następnie paradzie wojskowej na Polach Mokotowskich Marszałka żegnały tłumy . Bardzo licznie rodacy żegnali na trasie przejazdu pociągu do Krakowa.

Po dotarciu na wzgórze wawelskie przemówienie ze stopni katedry wygłosił prezydent Ignacy Mościcki, który żegnając marszałka mówił m.in.: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej. Półwiekowym trudem swego życia brał we władanie serce po sercu, duszę po duszy, aż purpurą królestwa swego ducha zagarnął niepodzielnie całą Polskę". Następnie generałowie, przy dźwiękach dzwonu Zygmunta, wnieśli trumnę do katedry. Po mszy pontyfikalnej, którą celebrował metropolita Sapieha, generałowie znieśli ciało marszałka do krypty św. Leonarda. Na zakończenie uroczystości ustawione na wawelskim wzgórzu działa oddały 101 strzałów armatnich. W całym kraju zapanowała trzyminutowa cisza. Szacuje się, że w pogrzebie w Krakowie wzięło udział około 100 tys.

 

Związek Piłsudczyków RP

Oddział Kozienice

Sekretarz: Marek Gozdera                                                                                        Przewodniczący: Marian Śledź

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe